Kołatek domowy

Kołatek domowy

Kołatek domowy (Anobium punctatum) występujący na terenie całej Polski jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna. Kołatek domowy należy do rodziny niewielkich chrząszczy z rodziny kołatkowatych (Anobiidae).

Czy kołatek domowy to kornik?

Kołatek domowy często jest uważany przez właścicieli porażonego przez szkodniki drewna w domu za kornika. Ślady żerowania w postaci mączki drzewnej, otworów, zniszczenia drewna a szczególnie odgłosów kołatania w drewnie skłaniają właścicieli do podejrzenia że mają korniki w domu.

Kornik owad

Na etapie poszukiwania informacji uzyskują oni wiedzę że to nie kornik w domu żeruje ale kołatek domowy. Korniki bowiem żerują w w drzewach żywych a kołatek w drewnie użytkowym, obrobionym.

Czy kołatek domowy atakuje drewno iglaste czy liściaste?

Kołatek domowy atakuje przede wszystkim drewno liściaste ale wbrew przyjętemu poglądowi można go spotkać także w drewnie liściastym. Kołatek żeruje zarówno w drewnie konstrukcyjnym (murłaty, krokwie, płatwie, itd.) jak i w przedmiotach i drobnych elementach drewnianych (meble, galanteria, schody, framugi, podłogi).

Kołatek domowy

Kołatek domowy atakuje przeważnie drewno kilkudziesięcioletnie i starsze. Jest najczęściej spotykanym szkodnikiem drewna w domach zaraz po spuszczelu pospolitym. Również odmiennie od spuszczela pospolitego kołatek nie pogardzi drewnem lekko zawilgoconym.

Kołatek owad

Kołatek domowy owad ma barwę brunatną lub brązową. Kołatek owad dorasta do 5mm. Kołatek owad żyje przeważnie 15 – 25 dni i w sposób charakterystyczny głowa kołatka domowego owada jest skryta pod przedpleczem. Równie charakterystyczne dla kołatka domowego jest dymorfizm płciowy - samica kołatka jest większa od samca.

Kołatek owad

Kołatki owady spotykamy głównie od czerwca do sierpnia.

Stadia rozwojowe kołatka domowego

Kołatek domowy przechodzi stadium jaja, larwy, poczwarki i osobniak dorosłego. do osobników dorosłych – chrząszczy. Kołatek rozmnaża się głównie w miesiącach ciepłych od początku czerwca do końca sierpnia. Samica kołatka domowego składa wtedy zazwyczaj 30-60 jaj w różnych miejscach w drewnie.

Kołatek domowy larwa

Kołatek domowy larwa wylęga się w ciągu 15-30 dni z jaj złożonych przez samicę kołatka. Okres wylęgu zależy od wilgotności oraz temperatury. Kołatek larwa ma walcowate biało-kremowe ciało i dorasta do 4mm długości.

Kołatek domowy larwa

Larwa kołatka żyje w drewnie zazwyczaj do 4 lat drążąc w tym czasie w drewnie kanały o szerokości około od 1 mm do 3 mm, które zasypuje odchodami i mączką drzewną.

Czy kołatek domowy kołacze w drewnie?

W trakcie żerowania w drewnie kołatek domowy emituje odgłos określany często jako kołatanie.

Jakie są skutki żerowania kołatka domowego?

Kołatek domowy żeruj w drewnie i tym samym niszcząc drewno doprowadza do jego kompletnej degradacji.

Jakie są najczęściej stosowane metody na zwalczanie kołatka domowego?

Najczęściej stosowane metody na zwalczanie kołatka domowego to fumigacja fosforowodorem PH3 oraz zastosowanie preparatów.

Rzadko stosowaną metodą jest bardzo specjalistyczna metoda Veloxy, niezwykle rzadko stosowaną jest z kolei metoda mikrofalowa.

Dobór odpowiedniej metody wymaga przeprowadzenia analizy w czasie której ustala się szereg parametrów takich jak dostępność drewna, ilość drewna i szkodnika, kubatura obiektu, jego wielkości oraz kształt i inne.

Kołatek domowy zwalczanie – fosforowodór PH3

Gazowanie kołatka domowego przez zastosowanie fosforowodoru PH3 jest najskuteczniejszą metodą na zwalczanie szkodnika i najczęściej stosowaną w przypadku domów i obiektów o dużych kubaturach.

Ile czasu trwa gazowanie kołatka domowego?

Gazowanie kołatka przez zastosowanie fosforowodoru PH3 zazwyczaj trwa 8-12 dni w przypadku domów oraz okolo 14-24 dni dla obiektów o dużych kubaturach.

Etapu fumigacji kołatka domowego

Gazowanie składa się z kilku etapów prac. Na początku obiekt porażony przez kołatka domowego zostaje najpierw uszczelniony gazoszczelną folią na zewnątrz i w środku.

Fumigacja domu - fumigacja kołatka

W kolejnym etapie zagazowuje się obiekt i oznaczona informacjami ostrzegawczymi. Potem obiekt jest w okresie karencji w czasie której dla niektórych obiektów wykonywane są kontrolne pomiary stężenia gazu. Całość prac kończy się odwietrzeniem i ozonowaniem obiektu.

Jak jest skuteczność zwalczania kołatka metodą fumigacji?

Zwalczanie kołatka domowego fosforowodorem PH3 jest najskuteczniejszą metodą i najbardziej wszechstronną w przypadku zwalczania kołatka w domach, więźbach dachowych i obiektach o dużych kubaturach. Zwalczanie kołatka fosforowodorem pozwala na zlikwidowanie kołatka w miejscach niedostępnych dla innych metod (zastosowanie preparatów, mikrofal) i w każdym rodzaju drewna w tym drewno zabytkowe, drewno o bardzo dużych przekrojach, drewno pokryte powłokami.

Gazowanie kołatka domowego azotem

Kołatek domowy może być zwalczany metodą Veloxy – bardzo skuteczną i nowoczesną metodą pozwalającą na kontrolę wilgotności w trakcie zabiegu. W trakcie gazowania metodą Veloxy drewno jest złożone do folii gazoszczelnych z których wypompowuje się tlen a wpompowuje azot. Zabiegu azotem przeprowadza się w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza i trwa około miesiąca. W praktyce stosuje się do głównie niedużych przedmiotów i elementów drewnianych.

Kołatek domowy zwalczanie preparatami

Zwalczanie kołatka domowego przez zastosowanie preparatów jest powszechnie stosowaną metodą na zwalczanie szkodników drewna. Zabieg preparatami obejmuje przygotowanie drewna przez oczyszczenie powierzchni i zeszlifowanie warstw luźnych zniszczonych przez kołatka a następnie aplikację preparatu. Wyraźnym ograniczeniem w zastosowaniu preparatów w zwalczaniu kołatka jest brak dostępu do porażonego przez szkodnika.

Kołatek domowy zwalczanie preparatami

Podstawową zaletą w zwalczaniu kołatka przez zastosowanie preparatów jest możliwość pozostania w domu, obiekcie w trakcie zabiegu bądź zastosowanie jej w sytuacji gdy nie możemy zastosować innej metody np. fumigacji. Zastosowanie preparatu impregnuje drewno i w ten sposób zabezpiecza przed ewentualnym ponownym atakiem szkodnika.

Kołatek domowy zwalczanie mikrofalami

Zastosowanie mikrofal na zwalczanie kołatka domowego polega na wygrzewaniu drewna zaatakowanego przez kołatka do odpowiednio wysokich temperatur. Metoda mikrofal ma zastosowanie głównie do małych powierzchni drewna o skończonej wielkości np. szafy, obrazy, stoły. Ograniczeniem w zastosowaniu mikrofal są powłoki na drewnie i brak dostępu do drewna na którym jest wykonywany zabieg.

Kołatek domowy - przykładowe opinie

Po zakupie domu z bala okazało się że otwory w drewnie były spowodowane obecnością kołatka domowego. Kołatek zaatakował ściany i drewno konstrukcyjne. Po weryfikacji metod na zwalczanie kołatka domowego oraz firm które profesjonalnie mogą wykonać zabieg i zleciłem wykonanie fumigacji domu firmie DREVPOL. Zabieg trwał 2 tygodnie, wykonany został latem. Cały dom zapakowany w folię i zagazowany. Polecam firmę DREVPOL za profesjonalne i skuteczne zwalczanie kołatka domowego.

Ireneusz (Wieluń okolice)

Posiadamy zabytkowy pałacyk wpisany do rejestru zabytków. W trakcie prac konserwatorskich okazało się że w drenie są robaki a konkretnie kołatek domowy i spuszczel pospolity. Konserwator polecił nam firmę DREVPOL. Po przeprowadzonej analizie technicy z DREVPOL potwierdzili że mamy kołatka i spuszczela i zalecili wykonanie fumigacji jako najskuteczniejszej metody na zwalczanie obydwu szkodników drewna. Zabieg fumigacji trwał 15 dni i był niezwykle profesjonalnie wykonany. Wykonano uszczelnienie pałacyku, zagazowanie i kilkaset kontrolnych pomiarów po zagazowaniu. Potem nastąpiło odwietrzenie i ozonowanie. Serdecznie polecamy DREVPOL – to skuteczni, świetni specjaliści.

Dominika i Mateusz (Józefów okolice Warszawy)

W belkach stropowych odkryłem kołatka domowego. Szkodnik sporo już drewna zniszczył dlatego najpierw część musiałem wymienić ale żeby upewnić się czy dobrze wymyśliłem sobie że należy zrobić fumigację zleciłem Drevpol analizę. Po analizie potwierdzono obecność kołatka i wykonanie fumigacji. Zabieg trwał 11 dni i skutecznie zlikwidowano wszystkie robaki w drewnie. Polecam Drevpol.

Maciek (Oświęcim)

Polecam firmę DREVPOL do wykonania zabiegu impregnacji owadobójczej. Panowie z Drevpol wykonywali dla mnie zwalczanie kołatka domowego preparatem xilix gel. Zabieg wykonano dokładnie i skutecznie. Porażona więźba dachowa cała została oczyszczona i pożelowana.

Ewa (Rawa Mazowiecka)