Fumigacja

Fumigacja to zabieg zwalczania szkodników za pomocą fumigantów czyli substancji chemicznych aplikowanych w formie gazu, pary lub dymu.

Fumigacja kościoła

Fumigacja kościoła inaczej gazowanie kościoła to najskuteczniejszy sposób na zwalczanie szkodników drewna – popularni określanych jako korniki – w kościołach i obiektach sakralnych, polegający na zastosowaniu jako fumigantu gazu fosforowodoru PH3.

Fumigacja kościoła a fosforowodór PH3

Fumigacja kościoła jest przeprowadzana wyłącznie przy użyciu fosforowodoru PH3 gdyż to jedyny legalny gaz w Polsce do zastosowania w gazowaniu szkodników drewna i jednocześnie najskuteczniejszy w zwalczaniu drewnojadów. Gaz w postaci występuje w 2 rodzajach w których substancja trująca jest uwalniana albo z fosforku glinu albo z fosforku magnezu. Występuje zazwyczaj w postaci aplikacyjnej pigułek lub tabletek.

Fumigacja kościoła - rodzaj obiektów

Fumigacja kościoła jest zabiegiem który stosuje się zarówno w kościołach i obiektach sakralnych  drewnianych jak i murowanych. Fumigacja może obejmować zabieg na całym kościele, na więźbie dachowej kościoła, bądź na elementach wyposażenia kościoła takim jak ławki, ambony ołtarze, klęczniki czy też chór, boazeria, ramy obrazów.

Przy czym zasadą jest że przy fumigacji kościołów drewnianych zawsze zapakowuje się kościół w folię gazoszczelna w całości i zagazowuje się w całości, co wynika głównie ze sposobu w jaki rozwijają się i rozmnażają szkodniki drewna.

Fumigacja kościoła w Granowie

Rodzaj drewna a fumigacja

Fumigacja inaczej gazowanie ma zastosowanie do drewna kilkusetletniego i zupełnie nowego. Fumigować można drewno liściaste i iglaste. Gazuje się drewno miękkie i twarde.

Jedną z istotnych zalet fumigacji jest możliwość skutecznego zwalczani szkodników również w drewnie pokrytym farba, polakierowany czy też pokrytym lakierobjecą, co stanowi ogromną przewagę wobec preparatów które nie przechodzą przez te powłoki.

Fumigacja - wszechstronność i skuteczność

Fumigacja kościoła czy obiektu sakralnego profesjonalnie wykonana jest najskuteczniejszym sposobem na likwidację szkodników drewna. Właściwie zaaplikowany gaz fumigujący przenika przez cały obiekt i dociera do całego drewna w kościele co jest czasami niezmiernie trudne lub wręcz niemożliwe dla innych metod zwalczania szkodników drewna jak np. aplikacji preparatów. Dodatkowo fosforowodór PH3 zwalcza wszystkie rodzaje szkodników w tym larwy drewnojadów.

Fumigacja kościoła - czas trwania

Fumigacja inaczej gazowanie kościoła trwa przeważnie od 15 do 21 dni w zależności od wybranej technologii gazowania.

Fumigacja kościoła w Poznań Morasko

Fumigacja - temperatura

Zaleca się wykonywanie fumigacji kościoła w temperaturze, która wewnątrz kościoła, czyli w strefie gazowania jest nie mniejszej niż 10 stopni Celsjusza. W szczególnych przypadkach przy zastosowaniu odpowiedniej technologii zabieg można wykonywać w niższych temperaturach. Wspomniana odpowiednia technologia w tym przypadku polega na wykonywaniu elektrochemicznych kontrolnych pomiarów stężenia poziomu gazu, gdy temperatura podczas gazowania wynosi poniżej 10 stopni Celsjusza.

Fumigacja kościoła technologia

Fumigacja kościoła jest najbardziej zaawansowanym technicznie rodzajem fumigacji budynków. Jej bezpieczne i skuteczne wykonanie wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy oraz używania najnowocześniejszego profesjonalnego sprzętu.

Fumigacja polega na profesjonalnym uszczelnieniu obiektu i zaaplikowaniu do środka obiektu gazu - fosforowodoru PH3 na określony okres czasu. Sposób aplikacji i czas trwania zabiegu zależy od wybranej technologii gazowania (technologia DREVPOL).

Cały zabieg składa się z kilku etapów które obejmują takie działania jak: oznaczenie terenu, uszczelnienie kościoła z zewnątrz zazwyczaj przy użyciu podnośników i z dostępu alpinistycznego, przygotowanie i zabezpieczenie wnętrza, specjalistyczne zagazowanie startowe i wykonanie kontrolnych pomiarów oraz dogazowań w celu uzyskania odpowiedniego stężenia docelowego, odwietrzenie wraz z pomiarami końcowymi i utylizacja pozostałości chemicznych.

Fumigacja kościoła w Brzezinach

Szkodniki drewna w kościołach

Najczęściej spotykanymi szkodnikami drewna w kościołach są zdecydowanie kołatek domowy i spuszczel pospolity.

Najważniejsze zalety fumigacji kościoła

  • Likwidacja szkodników w drewnie niedostępnym dla preparatów, w tym zabudowanym lub pokrytym powłokami uniemożliwiającymi zastosowanie preparatu xilix gel
  • Zwalczanie wszystkich znanych szkodników drewna
  • Likwidacja szkodników we wszystkich postaciach: jaja, larwy, poczwarki, osobniki dorosłe
  • Zastosowanie do każdego rodzaju drewna
  • Nie odbarwia drewna ani nie zmienia jegokoloru

Fumigacja kościoła - bezpieczeństwo

Fumigacja kościoła przeprowadzana przez firmę DREVPOL jest zabiegiem w pełni bezpiecznym tak dla obiektu/kościoła jak i otoczenia. DREVPOL przeprowadza zabiegi zgodnie z wypracowanymi na setkach obiektów procedurami bezpieczeństwa, przy zastosowaniu znakomitej i dopracowanej Technologii DREVPOL oraz przy użyciu najnowocześniejszego specjalistycznego sprzętu – mierników gazu, urządzeń wspomagających fumigację i ozonatorów, oraz oryginalnego gazu i profesjonalnych gazoszczelnych folii. DREVPOL jest renomowaną firmą, której specjaliści powierzają najtrudniejsze i najbardziej  odpowiedzialne fumigacje w kraju jak np. fumigacja kościoła w Domachowie - najstarszego kościoła drewnianego w Polsce w którym odkryto unikalne na skalę światową polichromie z 1370roku.

Fumigacja kościoła w Domachowie
najstarszy kościół drewniany w Polsce
unikalne polichromie 1370r.

Fumigacja kościołów - przykładowe zdjęcia realizacji firmy DREVPOL 

Przykładowe opinie dla zabiegów: fumigacja domu, gazowanie domu

Mam 10-letni dom murowany z drewnianą więźbą dachową która została zaatakowana przez korniki. Znalazłem otwory w drewnie, sypiący się pył jak mąka a jak odłupałem kawałek krokwi to i poryte w drewnie korytarze. Zamówiłem analizę po której miałem potwierdzenie jest to spuszczel, że zaatakował całą więźbę, drewno na zewnątrz przy balkonach i słupy na tarasie. Otrzymałem wycenę i zalecenia żeby wykonać gazowanie domu. Znajomy leśnik też potwierdził że fumigacja domu to stara sprawdzona i najlepsza metoda na spuszczele. Drevpol wykonał gazowanie domu w 9 dni, uszczelniono dom, zagazowano, potem było odwietrzenie i ozonowanie. Wszystko sprawnie i dokładnie i podstawowa sprawa skutecznie. Polecam firmę Drevpol.

Karol (Kościan)

W ciągu kilku dni po odebraniu domu wybudowanego pod klucz zauważyliśmy w kilku miejscach otwory w drewnie z sypiącym się pyłem drewnianym. W Internecie znaleźliśmy opisy że robi to spuszczel pospolity a nie korniki jak sądziliśmy. Znaleźliśmy też stronę Drevpolu. Spójne i logiczne informacje oraz ogromne doświadczenia w zwalczaniu szkodników drewna zachęciły mnie do kontaktu z firmą. Po rozmowie i wycenie wybrałem Drevpol aby zrobić gazowanie domu. Fumigacja domu trwała grubo ponad tydzień, trzeba było się wynieść z domu i zabrać też część sprzętu ale najważniejsze że jest skutek i szkodniki zostały zlikwidowane. Polecam Drevpol działają fachowo i bez obsuwek.

Cyprian i Agata (Wrocław okolice)

Od dwóch lat zaważaliśmy na poddaszu trochę wysypującej się mączki drewnianej, sprzątaliśmy to i zastanawialiśmy się nad tym czy z tego będą jakieś większe szkody czy to są korniki czy coś innego. Do czasu aż zaczęliśmy montować uchwyty na słupach no i słup się w części rozsypał a naszym oczom ukazały się wyrzeźbione kanały i obleśne larwy. Szybka edukacja w Internecie, weryfikacja zdjęć i okazało się że to jest spuszczel larwa. Do tego jeszcze kolega dołożył swoje że w domu który sprzedał spuszczel pospolity zniszczył kompletnie murłatę i był ogromny problem. Za zwalczanie spuszczela się nie zamierzaliśmy brać własnymi rękoma i nie wyszukaliśmy DREVPOL. Technicy zrobili oględziny, odpowiedzieli na nasze pytania, i zalecili aby przeprowadzona została fumigacja domu. Po decyzji na tak, ustaliliśmy terminy i przygotowaliśmy dom do zabiegu a siebie do wyjazdu na wczasy bo trzeba było opuścić dom na 10 dni. Gazowanie domu wykonano skutecznie, zgodnie z ustalonymi terminami, nie było żądnych dodatkowych szkód oprócz otworów w karton gipsie – ale o tym byliśmy uprzedzeni. Dom oddany był bardziej świeży niż przekazaliśmy bo był cały wyozonowany. Wystawiamy bardzo dobrą opinię dla Drevpol bo robią dobrą robotę.

Alicja i Kacper (Rzeszów)

Jak zaczęliśmy ocieplać poddasze to pracownicy firmy ocieplającej przyszli z informacją że mamy „korniki w domu bo się sypie i żebyśmy coś zrobili bo będą kłopoty jak się je zabuduje i ociepli poddasze. To na początku mnie zdenerwowało że w 5 letnim domu są korniki, ale potem doceniliśmy z mężem takie zgłoszenie. Zrobiliśmy rekonesans po Internecie i zdecydowanie doświadczeniem i profesjonalnymi informacjami wyróżniał się DREVPOL. Telefon do firmy tylko nas upewnił że dobrze wybraliśmy. Fachowcy z drevpol zrobili analizę na miejscu i po kilku dniach mieliśmy już podsumowanie i zalecenie żeby zrobić gazowanie domu. Nie było to zaskoczeniem bo trochę rozeznaliśmy w temacie i przeczuwaliśmy że fumigacja domu to najskuteczniejsza metoda na zwalczanie szkodników drewna

Blanka (Olsztyn)

Przykładowe referencje dla zabiegów: fumigacja kościoła, gazowanie kościoła