Fumigacja inaczej gazowanie domu

Fumigacja inaczej gazowanie domu to podstawowy i najskuteczniejszy sposób zwalczania szkodników drewna w więźbie dachowej w domach murowanych, w domach drewnianych, w domach typu „kanadyjczyk” w konstrukcji drewnianej, czy innych domach w których drewno zostało porażone przez Drewnojady.

Fumigacja domu polega na zlikwidowaniu szkodników przy użyciu gazu – fosforowodoru PH3 który musi być profesjonalnie zaaplikowany do wnętrza domu po uprzednim właściwym przygotowaniu oraz uszczelnieniu obiektu.

Cechą wyróżniającą jest niezwykłą wszechstronność gazu dzięki zastosowaniu którego można zwalczać szkodniki w drewnie zabudowanym płytami k-g, płytami osb czy w inny sposób czy też w drewnie które jest pokryte powłokami takimi jak farby, lakier, lakierobejca czy lazura. Fumigowanie obiektu daje możliwość dotarcia gazem do drewna zasłoniętego podbitkami.

Procedura przeprowadzenia fumigacji

Gazowanie domu poprzedzone jest przygotowaniem obiektu przez właściciela/ użytkowania według wytycznych specjalistów z DREVPOL które są deprecyzowane indywidualnie dla każdego domu odrębnie. Samo gazowanie korników w domu poprzedzone jest oznaczeniem terenu na którym przebiegać będą prace.

Następnie wykonuje się uszczelnienie obiektu również o zindywidualizownym zakresie tak na zewnątrz jak i wewnątrz domu. Do uszczelnienia używa się wyłącznie folii gazoszczelnych - wszelkiego rodzaju plandeki nie zapewniają wymaganego poziomu szczelności.

Następnie przeprowadza się kontrolę obiektu wewnątrz budynku, a po sprawdzeniu parametrów wewnątrz wykonuje się aplikację gazu którego rodzaj i zaplikowany poziom stężenia startowego ustala się na etapie wstępnej analizy i weryfikuje ponownie w dniu wykonywaniu fumigacji po uszczelnieniu. Gaz w okresie karencji/ gazowania rozpręża się likwidując szkodniki.

Po okresie karencji wykonuje się odwietrzenie, w ramach którego niezbędnym elementem jest wielokrotne przeprowadzenie kontrolnych końcowych pomiarów stężenia gazu przy użyciu profesjonalnych odpowiedniej jakości mierników gazu. Następnie przeprowadza się ozonowanie obiektu celem odświeżenia a w specjalnych tylko przypadkach celem związania pozostałości chemicznych po gazowaniu.

Ostatecznie w pełni bezpieczny obiekt zostaje przekazany właścicielowi/użytkownikowi.

"Korniki" - szkodniki drewna a fumigacja domu

Najczęściej spotykane i najgroźniejsze szkodniki  w domu określane popularnie (ale błędnie) jako korniki w domu to Spuszczel pospolity, Kołatek domowy, Miazgowiec parkietowiec. Wszystkie te tzw. korniki w drewnie są skuteczne zwalczane przez zastosowanie gazu. Co jest warte podkreślenia gaz w odróżnieniu od niektórych preparatów likwiduje wszystkie rodzaje szkodników które nie działają tak samo skutecznie na wszystkie gatunki szkodników drewna. Oczywiście fumigowanie drewna wymaga zastosowania sprawdzonych w praktyce scenariuszy gazowania oraz dobrania indywidualnie niezwykle ważnego parametru jakim jest poziom stężenia startowego.  W praktyce jedynie duże doświadczenie w tym niezbędne doświadczenie i wiedza nabyte w trakcie kontrolnych pomiarów stężeń startowych i stężeń w okresie gazowania pozwala na precyzyjne i skuteczne wykonanie zabiegu fumigacji domu.

Czas trwania gazowania domu

Czas trwania zabiegu zależy od przyjętej technologii gazowania (technologia DREVPOL) i zazwyczaj wynosi od 8 do 12 dni. W przypadku gazowania domu bardzo dużego o skomplikowanej budowie lub gdy gazowanie przebiegać ma w temperaturach granicznych czas gazowania może się wydłużyć. Fumigowanie drewna w domu może wymagać również przeprowadzenia specjalistycznych pomiarów stężenia gazu w okresie gazowania i dogazowania obiektu.

Temperatura gazowania

Zabieg przeprowadza się w miesiącach ciepłych, co do zasady w temperaturze, która w strefie gazowanie (w pomieszczeniu) nie spada poniżej 10  stopni Celsjusza. Możliwe jest gazowanie spuszczela, kołatka i innych szkodników drewna w temperaturach niższych (poniżej 10 stopni Celsjusza) przy uwzględnieniu specjalistycznej, odpowiednie dobranej technologii gazowania, która w praktyce odnosi się do konieczności zastosowania elektrochemicznych kontrolnych pomiarów stężenia gazu.

Fumigacja cennik - gazowanie spuszczela cena

W przypadku zabiegu takiego jak gazowanie spuszczela cena zabiegu nie jest uzależniona tylko od wielkości obiektu i tylko w drobnej części zależy od samej powierzchni dachu.

Cennik fumigacji jest ustalany w oparciu o analizę obiektu w trakcie której ustala się szereg zmiennych uwzględnianych na tym etapie, dotyczących m.in. kształtu, kubatury, ilości i umiejscowienia drewna w domu, poziomu dostępności, planowego poziomu stężenia startowego gazu, etc co pozwala na ustalenie konkretnej oferty cenowej.

Fumigacja domu z bala
porażenie spuszczel pospolity

Najważniejsze zalety fumigacji domu

  • Zwalczanie szkodników w drewnie niedostępnym dla preparatu xilix gel, zabudowanym lub pokrytym powłokami uniemożliwiającymi zastosowanie preparatów i innych metod,
  • Likwidacja wszystkich rodzajów szkodników drewna,
  • Zwalczanie drewnojadów we wszystkich postaciach: jaja, larwy, poczwarki, osobniki dorosłe,
  • Najskuteczniejszy sposób zwalczania szkodników drewna,
  • Nie powoduje odbarwień drewna, ani nie zmienia koloru drewna.

Fumigacja domu - bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych aspektów fumigacji domu jest bezpieczeństwo zabiegu. Firma DREVPOL stosuje sprawdzone procedury bezpieczeństwa – wypracowane w wyniku setek realizacji oraz przeprowadza zabiegi fumigacji z użyciem najlepszego specjalistycznego sprzętu – w tym profesjonalnych mierników stężenia gazu, gazoszczelnych foli czy ozonatorów.

Profesjonalne fumigacje wykonywane przez DREVPOL są bezpieczne dla ludzi i otoczenia. DREVPOL jest renomowaną firmą której powierza się najbardziej prestiżowe i najtrudniejsze fumigacje w kraju jak chociażby fumigację kościoła w wielkopolskim Domachowie – najstarszego kościoła drewnianego w Polsce, gdzie niezbędne było zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i 100% skuteczności w fumigacji drewna pokrytego unikalnymi na skalę światową polichromiami 1370r.

Fumigacja kościoła w Domachowie
najstarszy drewniany kościół w Polsce
polichromie 1370r.

Impregnacja drewna po fumigacji

Po fumigacji domu czasami przeprowadza się impregnację drewna. Impregnacja owadobójcza drewna ma na celu zapewnienie ochrony drewna przed atakiem korników – szkodników drewna z zewnątrz. Zalecana jest do wykonania głównie dla obiektów, które narażone są na ataki szkodników drewna z zewnątrz czyli takich obiektów w których mamy drewno stosunkowo świeże, gdyż wtedy drewno silnie pachnie i emituje zapachy, które mogą przywabiać szkodniki drewna takie jak spuszczel pospolity. Dodatkowo są to obiekty z drewna czy też bala (rzadziej murowane na etapie budowy), gdzie duże powierzchnie drewna są nieosłonięte i emisja zapachów jest bardziej intensywna. I dodatkowo są to obiekty położne w strefie leśnej lub bardzo blisko lasu.

Impregnacja owadobójcza drewna domu

Rodzaje impregnacji drewna po fumigacji

Istnieją różne rodzaje impregnacji drewna w zależności od tego jaki jest powód zabezpieczenia drewna. Generalnie lepiej jest stosować preparaty na korniki – szkodniki drewna, które nie łączą w sobie kilku funkcji tzn. lepiej stosować jeden preparat do zabezpieczenia od owadów – szkodników drewna, inny od ognia, a inny od grzybów czy pleśni.

Xilix gel

Najlepszym pod względem wnikliwości w drewno jest preparat xilix gel, który jednocześnie ma nie barwi drewna, ani nie zmienia jego koloru. Xilix gel ze względu na swoje właściwości tiksotropowe i niezwykła wnikliwość stosowany jest głównie metodą natryskową, rzadziej przez nawiercanie i nastrzykiwanie. Każdorazowo sposób jego aplikacji, czasochłonność i koszt zabiegu jest ustalany na podstawie analizy. Może być w przeciwieństwie do wielu innych preparatów stosowany do impregnacji drewna ale również jako metoda na zwalczanie korników – szkodników drewna. Jednak tak jak w przypadku innych preparatów ma on swoje ograniczenia jak chociażby to że nie można go stosować na drewno pokryte lakierem, lakierobejcą, farbami czy lazurą oraz na drewno, które jest zabudowane, niedostępne a w którym ze względy na sposób rozmnażania się i rozwoju mogą znajdować się szkodniki drewna.

Impregnacja owadobójcza drewna w kamienicy

Przykładowe opinie Klientów dla których skutecznie wykonaliśmy gazowanie domu, fumigację domu

Mój drewniany dom został wykonany wadliwie i musiałam zlecić poprawki przy których okazało się, że w 2 letnim domu są korniki. Więc doszło jeszcze zwalczanie korników. Lektura na ten temat uświadomiła mi, że zwalczanie korników jest znacznie bardziej skomplikowane niż mi się mogło wydawać. Dom jest drewniany, więc uznałam, że powinna być wykonana fumigacja domu. Moje przypuszczenia potwierdziła analiza techników Drevpol-u. Fumigacja domu przebiegała zgodnie z planem, dodatkowo wykonano impregnację. Jestem zadowolona z pracy Drevpol-u.

Jola (Bydgoszcz)

Postawiłem dom i jeszcze na etapie wykańczania zauważyłem otwory w drewnie i robaki i myślałem że korniki. Zrobiłem zdjęcia i wysłałem do Drevpol do analizy. Potwierdzono mi że to nie kornik ale spuszczel pospolity który jest szkodnikiem drewna. Zamówilem przyjazd techników z Drevpol żeby wykonali analizę na miejscu i żeby był przy Wykonawca. Po spotkaniu, wycenie i rozmowach wykonawca przyjął argumenty Drevpol że trzeba zrobić gazowanie domu i uznał moją reklamację więc zleciłem Drevpol do wykonania gazowanie domu. Dom jest z bala więc caly został owinięty folią i stał zagazowany 11 dni. Potem go odwietrzono i ozonowano. Fumigacja domu którą zrobił Drevpol to w mojej oceni dopracowana technologia, procedury, sprawne działanie, dobrze to wygląda i najważniejsze że skutecznie likwiduje tego spuszczela. Podziękowania za profesjonalne rozmowy z wykonawcą i polecam firmę innym klientom.

Bartosz (Gniezno)

Pracujemy za granicą i zleciliśmy nadzór nad wybudowaniem domu specjaliście. Okazało się że spraw nie została dopilnowana jak trzeba i w czasie przyjazdu zauważyliśmy że drewno na poddaszu ma otowry, sypie się mączka drzewna i w wielu miejscach pozostała kora. Znajomy dekarz powiedział nam że pewnie mamy korniki i żeby od razu jeszce przed pełną zabudową zrobić fumigację domu. Po zapoznaniu się z tematem doszliśmy do wniosku że fumigacja domu to najlepszy sposób na korniki a w zasadzie na spuszczela pospolitego którego mieliśmy w więźbie dachowej. Natrafiliśmy na firmę Drevpol bardzo dobrze trafiliśmy bo cała współpraca przyjazd na anlaizę, analiza, wyjaśnienia co i jak trzeba zrobić , całe wykonanie przygotowania domu i cała ta fumigacja domu była naprawdę profesjonalnie przeprowadzona. Bardzo polecamy DREVPOL.

Kuba i Paulina (Wałbrzych okolice)

Polecam Drevpol jako firmę wykonującą fumigację domu. Moje podejrzenie że drewno w domu mam porażone przez korniki zostało zweryfikowane w trakcie analizy techników Drevpol, którzy jednoznacznie stwierdzili że mamy spuszczela pospolitego w więźbie dachowej. Zastanawiałem się czy lepiej jak będzie zastosowana fumigacja domu czy  impregnacja zwalczająca szkodniki drewna, ale ostatecznie wybrałem fumigację ze względy na skuteczność. Technicy Drevpol dokładnie omówili z nami przygotowanie domu do zabiegu. Sam zabieg trwał 8 dni i był poprzedzony widowiskowym uszczelnieniem domu folią, a po zagazowaniu domu został obklejony kartami ostrzegawczymi. Stała tak 7 dni po czym go odwietrzono i wyozonowano. Prace wykonano dokładnie, widać że z ogromną wprawą i wszystko w dużym poczuciu bezpieczeństwa oraz pewności że technicy Drevpol dokładnie wiedzą co robią. Polecam.

Daniel (Łódź)

Walczyłem ze spuszczelem pospolitym przez 3 lata. Poddałem temat jak szkodniki zaczęły wychodzić w tych miejscach w których wstrzykiwałem preparaty. Zamówiłem analizę u Drevpol. Po przeglądzie uświadomiono mi że jak mam drewno zabudowane w większej części to tylko fumigacja domu zapewni skuteczne zwalczanie szkodników drewna. Zamówiłem gazowanie domu u Drevpol bo miałem poczucie fachowości i doświadczenia. Spokojnie polecam firmę bo wszystko było zrobione tak jak było ustalone. Wykonanie zajęło 9 dni, dom posprzątany po robocie, wyozonowany, szkodniki finalnie zlikwidowane. Fumigacja domu to najlepsze rozwiązanie niepotrzebnie się męczyłem bez rezultatu.

Mikołaj (Puławy)

Po stwierdzeniu uciążliwego chrobotania w sypialni odkryliśmy na poddaszu ślady po szkodnikach. Pierwotnie jak wszyscy myśleliśmy że to kornik i dopiero lektura w internecie daje człowiekowi informację że jest coś takiego jak spuszczel pospolity. Podjęliśmy zdecydowane działania bo dom jest nowy i szkoda było żeby jakiś robal go zjadał. Zaprosiliśmy Drevpol na oględziny po których mieliśmy pewność że to spuszczel szkodnik drewna i że najlepszy sposób na zwalczanie spuszczela pospolitego to fumigacja domu. Przygotowanie domu do zabiegu takiego jak gazowanie domu który jest duży i musiał być cały zagazowany z uwagi na specyficzną budowę było uciążliwe. Samo uszczelnienie domu poprzedzające gazowanie domu było też spektakularne ale nie obyło się bez naszego udziału bo skorzystaliśmy z urlopu. Po przyjeździe z wakacji było już po fumigacji domu. Zabiegowi przyglądał się Tata i chwalił Drevpol. Ja ich polecam bo skutecznie zlikwidowali szkodniki w drewnie w naszym domu.

Justyna i Krzysztof (Siedlce okolice)

Znalazłem u siebie spuszczela pospolitego w płatwiach i słupach podporowym. Doczytałem się jak się roznosi więc sam zdecydowałem że potrzebna jest fumigacja. Wybrałem Drevpol ze względu na ogromne doświadczenie. Dom pokaźny i nowy więc nie chciałem eksperymentów ale kogoś kto ma pojęcie o rzeczy. Fumigacja domu to nie zabawa i trzeba się przygotować a im większy dom tym więcej pracy. Ja wszystkie prace Drevpol przy fumigacji oceniam bardzo dobrze w tym także przygotowanie domu..

Adam (Białystok)

Po 5 latach od postawienia domu pojawiły się otwory w drewnie. Pierwsza myśl korniki w domu drewnianym to trzeba działać i jak pozbyć się korników. Pewnie wystarczy kupić jakiś preparat w sklepie pomalować i będzie ok. Okazało się że to nie korniki a spuszczele i nie wystarczy pomalować bo trzeba zagazować. Drevpol wykonał dla mnie gazowanie domu i dodatkowo zleciłem wykonanie impregnacji ścian na zewnątrz xilix gelem. Fumigacja jest skuteczna, impregnacja wykonana starannie, mogę śmiało polecić Drevpol innym.

Darek (Chełm)

Stronę www.xilix-gel.info/fumigacja-domu wyszukiwano po słowach:

fumigacja domu, fumigacja, fumigacja cennik, fumigacja domu cena, gazowanie spuszczela cena, gazowanie domu, fumigacja domu koszt, ile kosztuje fumigacja domu, fumigacja domu cennik, gazowanie korników w domu, fumigacja gazowa, fumigowanie